Az Aloe nemzetség 250 faja Afrika száraz részein él, de többet közülük más földrészekre is behurcoltak, gyógy- vagy dísznövényként termesztenek. Változatos megjelenésű nemzetség, a szár nélküli pozsgás levelű fajok mellett félcserjék, cserjék és fák is megtalálhatók közöttük. Közös jellemzőjük az egyoldalú, sokvirágú fürtös virágzat, melynek virágai gyakran bókolók.
Gyógyhatásai
Az Aloe Verát ősidők óta használják gyógyításra. Évezredeken átívelő karrierjét annak köszönheti, hogy számtalan betegségre, bőrelváltozásra és emésztőszervi problémára sikeresen alkalmazható. Napjainkban a világ számos országában termesztik, olyan helyeken, ahol az éghajlat alkalmas a szabadföldben való nevelésére. A szukkulens növények közé tartozik.
Az Aloe Vera évelő növény, virágai sárgák. Húsos, pozsgás, lándzsa alakú levelei 50 cm-re is megnőhetnek, az egész növény magassága 120 cm lehet. Kizárólag leveleit használják gyógyászati célokra, a levelek egyes részeit más és más célra hasznosítják. Az a sűrűn folyó, kocsonyás nedv, amivel az Aloe vera-t leginkább azonosítani szokták, a növény leveleinek belső részéből származik. A levél szerkezetében, a legkülső rétegek és e között a kocsonyás rész közötti sárgás, keserű ízű lé szárításával nyerik az aloe latexet, /tejnedvet/. A kereskedelemben ezt aloe hepatica vagy aloe barbadensis néven hozzák forgalomba.
Alkalmazása
Aloe gél
Fájdalomcsillapító, gyulladásgátló, meggyorsítja a gyógyulási folyamatot /fekély, égési sérülések, fagyásos sérülések esetén/, serkenti a hámosítást, a bőr regenerációját.
Aloe late
Rendkívül hatékony, enyhe hashajtó, megakadályozza a vesekövek kialakulását, csökkenti méretüket, hatásos székletlágyító, különösen aranyeres panaszok esetén.
Aloe nedv
Antibakteriális hatású, alkalmas bakteriális fertőzések megszüntetésére a vastag- és vékonybélben. Szintén hatásos gyomorfekély esetén, mivel csökkenti a fekélyt okozó gyomorsav termelődését.
|